Działalność lombardowa - Komisja Nadzoru Finansowego

Dla rynku

Działalność lombardowa

Działalność lombardowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy o konsumenckiej pożyczce
lombardowej1 (dalej: ustawa lombardowa). Przedsiębiorcy wykonujący działalność lombardową zobowiązani są uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego
(dalej: rejestr, https://www.knf.gov.pl/?articleId=87210&p_id=18). Prowadzenie działalności lombardowej
bez wpisu do rejestru stanowi czyn zabroniony zagrożony karą grzywny w wysokości do 500 000 zł.
 
OBOWIĄZEK KNF
 
Komisja Nadzoru Finansowego (dalej: KNF) dokonuje wpisu do rejestru na wniosek przedsiębiorcy zamierzającego rozpocząć wykonywanie działalności lombardowej w przypadku gdy przedsiębiorca spełnia określone w ustawie lombardowej wymagania i złożony przez niego wniosek jest kompletny i zgodny ze stanem faktycznym. KNF ma obowiązek odmówić wpisu, jeżeli którekolwiek z wymagań określonych w ustawie lombardowej nie zostało przez przedsiębiorcę spełnione albo złożony przez niego wniosek jest niekompletny i nie został uzupełniony w terminie wyznaczonym przez KNF lub dane zawarte w tym wniosku nie są zgodne ze stanem faktycznym. 
 
BRAK NADZORU KNF
 
Ustawa lombardowa nie przewiduje nadzoru KNF nad przedsiębiorcami wykonującymi działalność lombardową. Oznacza to w szczególności brak uprawnień KNF do żądania od tych podmiotów informacji i wyjaśnień oraz do kontrolowania i oceny ich działalności w zakresie zgodności z prawem. 
 
Wpis danego podmiotu do rejestru nie powinien być interpretowany jako jakakolwiek forma zabezpieczenia przez KNF prawidłowości prowadzonej przez ten podmiot działalności. Wpis taki może być traktowany jedynie jako stwierdzenie spełniania przez dany podmiot określonych wymogów według stanu na dzień dokonania wpisu. 
 
POZOSTAŁE INFORMACJE
 
Kontrolę przestrzegania przez przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową przepisów ustawy lombardowej przeprowadza Inspekcja Handlowa. 
 
W kontekście stosowania przez danego przedsiębiorcę wykonującego działalność lombardową praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, które mogą spowodować znaczne straty lub niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów właściwy jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przez przedsiębiorcę wykonującego działalność lombardową praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, która może spowodować znaczne straty lub niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wydać tzw. ostrzeżenie konsumenckie. Podawane jest ono do publicznej wiadomości m.in. na stronie internetowej tego urzędu www.uokik.gov.pl
 
Sprawy indywidualne związane z nieprawidłowościami w działalności przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową kierowane mogą być do Rzecznika Finansowego powołanego do wspierania klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego. Jest to organ dedykowany m.in. do rozpatrywanie ich indywidualnych skarg klientów podmiotów rynku finansowego. Więcej informacji w tym zakresie odnaleźć można na stronie internetowej https://rf.gov.pl/dla-klientow/postepowania-interwencyjne/ lub https://rf.gov.pl/dla-klientow/porady-ekspertow/ 
 
1Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 o konsumenckiej pożyczce lombardowej z dnia 6 lipca (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1111 ze zm.)