Informacja o procedurze zgłoszeń wewnętrznych - Komisja Nadzoru Finansowego

Urząd Komisji

Informacja o procedurze zgłoszeń wewnętrznych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego

Data aktualizacji:

I.    Informacja o procedurze zgłoszeń wewnętrznych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, realizując obowiązek wynikający z art. 24 ust. 6 ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928) ustalił procedurę zgłoszeń wewnętrznych.  

II.    Sposoby dokonywania zgłoszeń wewnętrznych

1.    Przedmiot zgłoszenia wewnętrznego – zgodnie z katalogiem wskazanym w art. 3 ust. 1 ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów.

Przedmiotem zgłoszenia nie są naruszenia prawa z obszaru prawa pracy.

2.    Treść zgłoszenia wewnętrznego – zgłoszenie wewnętrzne powinno w sposób możliwie pełny przedstawić całokształt zdarzeń i okoliczności, w tym w szczególności powinno wskazywać przedmiot naruszenia prawa oraz przesłanki, na których oparte jest podejrzenie naruszenia prawa. 

Obligatoryjnym elementem jest wykazanie kontekstu związanego z pracą w UKNF, rozumianego jako wszelkie przeszłe, obecne lub przyszłe działania związane z wykonywaniem pracy lub usług na podstawie umowy o pracę, innej umowy prawnej, pełnienia funkcji w KNF, UKNF lub na rzecz UKNF, podczas których osoba uzyskała informację o naruszeniu prawa i może być narażona na działania odwetowe. 

3.    Forma dokonania zgłoszenia – pisemna lub ustna. Zgłoszeń można dokonywać anonimowo. 

4.    Sposób dokonania zgłoszenia w formie pisemnej

a)    przesyłka pocztowa wysłana na adres UKNF (ul. Piękna 20, skr. poczt. 419, 00-549 Warszawa), zaadresowana do Dyrektora Compliance (z zastrzeżeniem pkt 6b) z dopiskiem „sygnał wewnętrzny – do rąk własnych”;

b)    za pośrednictwem elektronicznego formularza.

5.    Sposób dokonania zgłoszenia w formie ustnej – w ramach bezpośredniego spotkania z dyrektorem Departamentu Compliance lub z upoważnionym pracownikiem tego departamentu. Spotkanie może być zorganizowane na wniosek sygnalisty. 

  • Wniosek składany jest pisemnie w jeden ze sposobów określonych w pkt 4. 
  • Spotkanie jest organizowane w terminie 7 dni od otrzymania wniosku. 
  • Spotkanie może być zorganizowane zdalnie, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej zapewniającej transmisję głosu lub obrazu w czasie rzeczywistym.
W przypadkach, o których mowa w pkt 6b - spotkanie odbywa się z dyrektorem Departamentu Audytu Wewnętrznego lub upoważnionym pracownikiem tego departamentu.

6.    Komórka organizacyjna odpowiedzialna za przyjmowanie i obsługę zgłoszeń wewnętrznych


a)    Departament Compliance;

b)    Departament Audytu Wewnętrznego - w przypadku naruszeń, które dotyczą działania Departamentu Compliance lub pracownika, w tym także dyrektora tego departamentu, lub gdy dyrektor Departamentu Compliance pozostaje w konflikcie interesów w sprawie objętej tym zgłoszeniem.

7.    Ochrona sygnalistów –  sygnalista, który dokonał zgłoszenia w dobrej wierze podlega ochronie w rozumieniu ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. 

Dokonanie zgłoszenia, wiedząc, że do naruszenia prawa nie doszło, może stanowić przestępstwo, o którym mowa w art. 57 ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.