Przedmiotem działalności zarządzającego ASI może być wyłącznie zarządzanie alternatywną spółką inwestycyjną [„ASI”] lub unijnym alternatywnym funduszem inwestycyjnym [„AFI”]. Zarządzający ASI nie może prowadzić innej aktywności gospodarczej.
Z kolei przedmiotem działalności ASI jest wyłącznie zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną. ASI nie może prowadzić innej aktywności gospodarczej. Jedynie w przypadku ASI będącego zarazem wewnętrznie zarządzającym ASI, możliwe jest łączenie działalności ASI oraz zarządzającego ASI.
Wykonywanie działalności zarządzającego ASI jest regulowane przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi [„Ustawa”]. W zależności od wartości aktywów wchodzących w skład portfeli inwestycyjnych ASI, którymi dany zarządzający ASI zamierza zarządzać lub zarządza, wymagane jest bądź uzyskanie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego [„KNF”], bądź wpis do rejestru zarządzających ASI prowadzonego przez Komisję.
Uzyskanie zezwolenia na wykonywanie działalności zarządzającego ASI nie będzie wymagane, co jest równoznaczne z koniecznością uzyskania wpisu do rejestru zarządzających ASI, jeżeli:
Podsumowując, zarządzającym ASI może być wyłącznie spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która uzyskała zezwolenie KNF na wykonywanie działalności przez zarządzającego ASI, bądź w przypadku zarządzania portfelami inwestycyjnymi ASI o niższej wartości, została wpisana do rejestru zarządzających ASI.
Wykonywanie działalności zarządzającego ASI bez uprzedniego uzyskania zezwolenia KNF, bądź bez wpisu zarządzającego ASI do rejestru zarządzających ASI, podlega odpowiedzialności karnej.