Działalność maklerska może być prowadzona na podstawie zezwolenia udzielonego przez Komisję Nadzoru Finansowego (dalej: Komisja, KNF).
Podstawę prawną udzielania zezwoleń oraz zasad prowadzenia działalności maklerskiej stanowi ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 89 dalej: ustawa o obrocie).
Działalność maklerską mogą prowadzić m.in. domy maklerskie, tj. spółki prawa handlowego z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej nie dotyczy podmiotów wymienionych w art. 70 ust. 1 i ust. 2 ustawy o obrocie, w zakresie czynności i działalności wskazanych w tych przepisach.
Dom maklerski może prowadzić działalności maklerską zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i na terytorium innych państw członkowskich, działając na terytorium tych państw w formie oddziału, za pośrednictwem agenta lub w ramach działalności transgranicznej. Więcej informacji na temat działalności krajowej i zagranicznej domów maklerskich znaleźć można tutaj.
Po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego spółka prawa handlowego, uzyskuje status domu maklerskiego, a przez to status firmy inwestycyjnej oraz wpis do prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestru firm inwestycyjnych.