Edukacja finansowa
Gdzie można posłuchać podcastu?
Słuchaj również na:
Podcast Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) – Finanse pod nadzorem to, cykl nagrań o charakterze edukacyjnym, odnoszących się do zagadnień z zakresu rynku finansowego. Podcast UKNF skierowany jest przede wszystkim do nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego, w szczególności obecnych i przyszłych klientów, konsumentów. Celem tego Programu jest podniesienie poziomu wiedzy nt. rynku finansowego, umożliwiające podejmowanie świadomych decyzji na rynku finansowym.
W każdym odcinku podcastu eksperci z UKNF omawiają wybrane zagadnienia, wyjaśniają na co warto zwracać uwagę, by świadomie zarządzać swoimi finansami. Wskazują potencjalne ryzyka i zagrożenia, a także poruszają kwestie, które powinny wzbudzić czujność.
Prowadzącymi podcast są Paweł Panicz i Maciej Karczyński z Departamentu Komunikacji Społecznej UKNF, a ich gośćmi są pracownicy UKNF.
Co zrobić, gdy fininfluenser obiecuje gwarantowany zysk? Czym jest social trading i dlaczego może być ryzykowny? W tym odcinku wyjaśniamy, czy można bezgranicznie ufać wszystkim fininfluenserom? Co powinno wzbudzić naszą czujność i gdzie szukać rzetelnych informacji na temat inwestowania.
W tym odcinku wyjaśniamy, dlaczego warto uważać na ogłoszenia o pracę w których nie jest wymagane doświadczenie, a oferowane jest atrakcyjne wynagrodzenie za krótki czas pracy. Czy wiesz, że w niektórych przypadkach możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej?
Dlaczego warto weryfikować informacje podawane przez chat GPT? Posłuchaj odcinka z udziałem Pawła Rzewuskiego – Zastępcy Dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa w UKNF.
W tym odcinku wyjaśniamy, jakie są szanse i korzyści wykorzystywania sztucznej inteligencji (AI) na rynku finansowym. Wskazujemy także na zagrożenia związane z korzystaniem z AI, jak chociażby podkładanie głosu w prawdziwym filmie z rozpoznawalną osobą, by nakłonić do inwestycji na rynku finansowym.
Cyberoszuści publikują fałszywe reklamy inwestycyjne w mediach społecznościowych, portalach informacyjnych i wyszukiwarkach. Czy wiesz, dlaczego nie warto klikać w takie reklamy? Dlaczego oszuści wykorzystują w nich wizerunki znanych osób lub firm?
Czy inwestowanie w obligacje korporacyjne jest ryzykowne? Jakie informacje emitenci powinni raportować do Rejestru Zobowiązań Emitentów i dlaczego? Czy wiesz dlaczego przed zakupem obligacji korporacyjnych warto przeanalizować informacje, które emitent przekazuje do RZE?
Czy wiesz, jak przygotować prospekt? Jak dokonać wyboru doradcy, który pomoże go przygotować? Czy sporządzenie prospektu zawsze jest wymagane i jaką rolę przy jego zatwierdzeniu pełni KNF?
Czy wiesz, jakie podmioty i dlaczego są wpisywane na Listę ostrzeżeń publicznych KNF? Dlaczego warto sprawdzać Listę ostrzeżeń przed dokonaniem inwestycji? Czy każdy może zgłosić do UKNF wątpliwości dotyczące oferty danego podmiotu?
Czy wiesz, jak oszuści powołują się na KNF i UKNF i jakie dane próbują wtedy pozyskać? Jakie metody stosują i jak nie dać się oszukać? W tym odcinku wyjaśniamy także, gdzie może zgłosić się osoba poszkodowana i jak chronić swoje dane.
Czy wiesz, dlaczego inwestycje w kryptowaluty są obarczone ryzykiem? W tym odcinku wyjaśniamy, czym są kryptowaluty, czy KNF nadzoruje rynek kryptowalut i jak nie dać się oszukać.
W tym odcinku eksperci przestrzegają przed działaniem cyberprzestępców. Szczególnie zwracają uwagę m.in. na podszywanie się pod przedstawicieli instytucji publicznych, firmy kurierskie, a także na oszustów działających na popularnych portalach sprzedażowych i w mediach społecznościowych.
Celem tego odcinka jest przestrzeganie przed działaniem oszustów nakłaniających do inwestowania poprzez platformy inwestycyjne, dlatego też eksperci posługują się określeniem, że platformy inwestycyjne to strony internetowe, na których proponowane są usługi zawierania transakcji na instrumentach finansowych. Należy podkreślić, że eksperci mówiąc o platformach inwestycyjnych wskazują na podmioty działające nielegalnie.
W tym odcinku wyjaśniamy, co to jest stopa procentowa i czym różni się stopa zmienna od stałej i okresowo stałej. Wskazujemy także ryzyka, o których warto wiedzieć zaciągając kredyt i o czym bank powinien poinformować przed zawarciem umowy kredytowej.