O KNF
Daria Ringwelska, Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru Ubezpieczeniowego oraz Maciej Podlewski, Dyrektor Departamentu Nadzoru nad Systemem Zarządzania i Dystrybucją Ubezpieczeń, wzięli udział w konferencji EKF Ubezpieczenia: sprzedaż, innowacje, ryzyko.
Daria Ringwelska wzięła udział w panelu „Zarządzanie ryzykiem i innowacje produktowe”. Wskazała, że podstawowym celem ubezpieczeń jest przyjmowanie ryzyka, jego dywersyfikacja oraz efektywne zarządzanie tym ryzykiem.
Zaznaczyła, że organ nadzoru ma podejście prospektywne - od 2019 roku rozpoczęliśmy intensywną współpracę z rynkiem w celu skalibrowania scenariuszy wybranych testów warunków skrajnych. UKNF działa ex ante a nie ex post i z takim podejściem są przeprowadzane stress testy, które mają na celu pokazanie zakładom, gdzie są słabe punkty, jak zarządzać ryzykiem i jakie działania strategiczne zakład ubezpieczeń powinien podjąć w celu niwelacji wpływu negatywnego scenariusza.
Dzięki procesowi ORSA (własnej oceny ryzyka i wypłacalności dokonanej przez zakłady ubezpieczeń) i wymogowi, który mówi, że zakłady prognozują, co może się zdarzyć w okresie kolejnych trzech lat, UKNF identyfikuje nowe ryzyka, które może wdrożyć do stress testów. Jest to bardzo cenne źródło informacji, które mówi, co nadzór powinien analizować i badać na przyszłość.
Daria Ringwelska wskazała, że presja związana z ryzykiem klimatycznym jest coraz większa: na razie mówimy o ryzykach katastrof naturalnych, ale pamiętajmy też, że jest ryzyko przejścia (dotyczące polityk i reform związanych ze zmianami klimatycznymi), co będzie miało ogromny wpływ m.in. na ryzyko rynkowe.
Celem nadzoru jest, aby sektor ubezpieczeniowy był stabilny, wypłacalny i bezpieczny, a przede wszystkim, żeby zapewniona była ochrona klientów.
Maciej Podlewski wziął udział w panelu „Rynek a regulacje”. W wypowiedzi odniósł się do kwestii „przeregulowania rynku”. Podkreślił, że mamy do czynienia z dwiema płaszczyznami: z jednej strony są regulacje europejskie, na które nasz wpływ jest ograniczony, a z drugiej strony są krajowe rekomendacje, stanowiska i wytyczne.
Dodał, że stosowanie się do rekomendacji organu nadzoru gwarantuje pewność, co do zgodności z przepisami prowadzonej działalności.
Wpływ rekomendacji na prawidłowe funkcjonowanie rynku ubezpieczeniowego jest pozytywny. Mają one przełożenie na rozwój rynku oraz zabezpieczają zakłady ubezpieczeń przed różnymi ryzykami – podkreślił Maciej Podlewski.