O KNF
Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, wystąpił podczas otwarcia V Kongresu Lendtech. W ramach Kongresu poruszane są tematy z obszaru e-commerce, fintech, lendtech, digital lending i consumer finance.
Przewodniczący KNF podczas swojego wystąpienia wskazał na udział przedstawicieli Urzędu KNF w Kongresie, co wiąże się z faktem, że podmioty będące uczestnikami ekosystemu lendtech wchodzą w coraz większym zakresie w orbitę zainteresowania nadzoru finansowego. Przejawem tego jest m.in. objęcie nadzorem KNF sektora instytucji pożyczkowych. Dodatkowo wiele zagadnień poruszanych podczas Kongresu (m.in. wykorzystanie sztucznej inteligencji, wymagania związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu) są obszarami, które albo już są, albo w coraz większym zakresie będą niebawem w obszarze zainteresowania KNF.
Przewodniczący KNF nawiązując do tzw. mandatu rozwojowego nadzoru ocenił, że sektor lendtech wyrasta na awangardę rozwoju rynku finansowego w Polsce, bo jest rynkiem opartym w bardzo dużym stopniu na innowacjach, adresując swoje usługi w bardzo dużym stopniu do młodego pokolenia. Sektor ten jest zatem predestynowany do tego, aby stać się swoistym motorem napędowym rozwoju polskiego rynku finansowego. Wpisuje się to w trwające prace związane z inicjatywą Future Finance Poland, których jednym z celów jest identyfikacja obszarów mogących stać się w przyszłości źródłem przewagi konkurencyjnej polskiego rynku finansowego i źródłem przewagi Warszawy jako centrum finansowego nowej generacji.
Nadzorcy zależy na tym, aby polski rynek finansowy funkcjonował bezpiecznie a zarazem na tym, aby ten rynek się rozwijał. Z tego punktu widzenia kluczowe jest znalezienie właściwego punktu równowagi pomiędzy zapewnieniem bezpieczeństwa a rozwojem rynku. Nadmierna koncentracja na bezpieczeństwie nie może jednocześnie tamować rozwoju rynku.
W kontekście sektora instytucji pożyczkowych, UKNF stara się być nadzorem racjonalnym. Kluczowym elementem przygotowań do objęcia nadzoru nad tym rynkiem było dobre zrozumienie tego rynku i specyfiki jego działania. W obliczu sprawowanego dotychczas tradycyjnego nadzoru (głównie o charakterze mikroostrożnościowym), nadzór nad rynkiem pożyczkowym ma charakter mieszany: w dużym stopniu opiera się on na tzw. komponencie „klientowskim”.
Więcej o wydarzeniu: https://www.lendtech.pl/wydarzenia/v-kongres-lendtech/