Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, wystąpił podczas otwarcia seminarium „Ryzyko i regulacje w sektorze bankowym”. Jest to wspólna inicjatywa Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Europejskiego Kongresu Finansowego polegająca na organizacji cyklu corocznych seminariów nt. ryzyka i regulacji w sektorze bankowym. Relacja a następnie retransmisja seminarium dostępna będzie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=iWeGb0h8rFU.
Poniżej wystąpienie Przewodniczącego KNF.
Szanowni Państwo,
jest mi bardzo miło powitać Państwa w siedzibie Urzędu KNF na kolejnym seminarium z cyklu „Ryzyko i regulacje w sektorze bankowym”, które Urząd KNF organizuje wspólnie z Europejskim Kongresem Finansowym.
Za dobór tematów pod kątem ich aktualności i atrakcyjności odpowiada Rada Programowa, której mam zaszczyt przewodniczyć. Naszą intencją jest stworzenie przestrzeni do debaty na kluczowe zagadnienia dotyczące regulacji i ryzyka, w którą zaangażowana będzie szeroka reprezentacja przedstawicieli instytucji regulacyjno-nadzorczych, świata akademickiego oraz przedstawicieli sektora bankowego.
I.
Tematyka dzisiejszego seminarium uwzględnia zarówno bieżące priorytety nadzorcze Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, jak i zagadnienia aktualnie skupiające na sobie uwagę uczestników lub obserwatorów krajowego i globalnego rynku finansowego. Nie jest oczywiście przypadkiem, że priorytety nadzorcze koncentrują się wokół takich zagadnień. Nadzór finansowy musi bowiem nie tylko śledzić, ale wręcz antycypować zjawiska rynkowe i ryzyka dla rynku – po to, aby moc się nimi proaktywnie zajmować.
Na dzisiejszym seminarium zajmować będziemy się głównie tematyką finansowania akcji kredytowej w zakresie kredytów mieszkaniowych z punktu widzenia dążenia do przekształcania struktury pasywów banków w kierunku instrumentów długoterminowych. Mowa tu będzie przede wszystkim o listach zastawnych, które z jednej strony stwarzają możliwość lepszego dopasowania czasowego aktywów i pasywów w bilansach banków, a z drugiej – dają także szanse na budowę rynku bezpiecznych, długoterminowych inwestycji dla szerokiej grupy inwestorów.
Drugim istotnym wątkiem naszej dyskusji będą instrumenty kapitałowe typu contingent convertibles (CoCos). Poruszymy także tematykę dotycząca MREL-a w bankach, też w kontekście sytuacji po wydarzeniach, jakie miały miejsce w związku z kłopotami Credit Suisse.
II.
Zatrzymując się przy pierwszym wątku, czyli finansowaniu akcji kredytowej na rynku kredytów mieszkaniowych, chciałbym podkreślić, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego od dłuższego czasu jest bardzo zaangażowany w prace dotyczące odpowiedniego zaktywizowania rynku bankowych długoterminowych papierów dłużnych – w tym przez optymalizację infrastruktury prawnej – aby umożliwić bankom większe zaangażowanie się w udzielanie kredytów o stałej stopie procentowej w sposób bezpieczny dla tych instytucji. Bezpieczny, czyli sprzyjający zarządzania ryzykiem stopy procentowej w księdze bankowej i ryzyka płynności.
Więcej o naszej dotychczasowej aktywności regulacyjnej w tym zakresie oraz koncepcjach na przyszłościach powie dzisiaj Dyrektor Departamentu Rozwoju Regulacji – Kamil Liberadzki, który przedstawi na ten temat krótką prezentację. W panelu dotyczącym refinansowania kredytów mieszkaniowych weźmie zaś udział Marcin Mikołajczyk, mój zastępca odpowiedzialny za nadzór nad sektorem bankowym. Chciałbym podkreślić, że wypracowanie i wdrożenie optymalnego modelu rynku kredytów hipotecznych – co obejmuje także kwestie finansowania akcji kredytowej realizowanej przez banki w tym zakresie – jest jednym z naszych bieżących priorytetów nadzorczych, i przypisujemy tym zagadnieniom dużą wagę. Stąd tak mocna reprezentacja UKNF w tej dyskusji, zmierzająca do podkreślenia zarówno aspektu nadzorczego, jak i regulacyjnego.
Co do idei i naszej filozofii regulowania rynku finansowego, miałem okazję szerzej się wypowiedzieć na ten temat w ubiegłym tygodniu podczas X Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń w Sopocie. Być może mieli Państwo okazję zapoznać się z fragmentami tych wypowiedzi, które były przytaczane przez media. Nie chciałbym teraz powielać tutaj tych tez. Najważniejsze, co bardzo podkreślam w ostatnim czasie, to że jako nadzór widzimy naszą ogromną rolę w pokazywaniu rozsądnego punktu równowagi, jeśli chodzi o podział korzyści i ryzyk pomiędzy klientów a instytucje rynku finansowego. Nie zapominajmy w tym kontekście, jak istotną grupą klientów banków są deponenci, na których zaufaniu opiera się funkcjonowanie rynku bankowego. Dlatego tak ważne jest, żeby możliwie szeroki dostęp do atrakcyjnego i bezpiecznego kredytu mieszkaniowego o stałej stopie procentowej nie był okupiony nadmiernym ryzykiem stopy procentowej i płynności ponoszonym przez banki.
III.
Priorytetem w działalności bankowej jest zagwarantowanie bezpieczeństwa powierzonych środków. Jednocześnie jego celem rynku bankowego – tak, jak i całego rynku finansowego – jest finansowanie rozwoju gospodarki w odpowiednio dużej skali, odpowiadającej rosnącym aspiracjom Polski i wyzwaniom dzisiejszych czasów. A naszą rolą, jako nadzoru finansowego – czy też szerzej: instytucji publicznych stojących na straży prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego – jest zapewnienie, aby te priorytety i cele były realizowane w sposób bezpieczny i harmonijny.
Dlatego, przechodząc do drugiego z głównych tematów dzisiejszego seminarium, chciałbym zaznaczyć, że kierowany przeze mnie Urząd już w 2019 r. stał jednym z głównych inicjatorów motorów wprowadzenia możliwości emisji instrumentów AT1 dla banków i firm inwestycyjnych oraz instrumentów RT1 – dla zakładów ubezpieczeniowych. Instrumenty te stanowią narzędzie pozyskiwania funduszy własnych wysokiej jakości charakteryzujące się zdolnością absorpcji strat emitenta bez wszczynania procedury likwidacji. Tym samym – w naszej ocenie – pozwalają one zwiększać skalę biznesu oraz zwiększają jego bezpieczeństwo.
Pozwolę sobie jednak pozostawić prelegentom i panelistom dzisiejszego seminarium miejsce na rozwinięcie powyższych tez i zderzenie poglądów. W panelu weźmie udział Kamil Liberadzki, który był z ramienia UKNF wiodącym uczestnikiem prac zmierzających do uregulowania instrumentów kapitałowych AT1 i RT1 w prawie polskim. Mają więc Państwo unikalną okazję dyskusji z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w tworzenie naszych krajowych regulacji i wiodącymi ekspertami w tym zakresie – co jest szczególnie cenne w czasie, gdy zainteresowanie tymi instrumentami finansowymi stało się wyjątkowo powszechne z uwagi przede wszystkim na wydarzenia na rynkach zagranicznych i umorzenie instrumentów AT1 wyemitowanych przez Credit Suisse.
Dlatego gorąco zachęcam Państwa do aktywnego udziału w seminarium, do zadawania pytań panelistom, do wymiany poglądów i spostrzeżeń.
Dziękuję za tak szeroką obecność i życzę owocnej dyskusji.