O KNF
Krzysztof Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Pionem Bezpieczeństwa w Urzędzie KNF, wygłosił wprowadzenie oraz wziął udział w panelu pt. „Technologia cyfrowa w niewłaściwych rękach: obawy z perspektywy rynku finansowego”, w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Krzysztof Dąbrowski reprezentował także UKNF w debacie eksperckiej na temat cyberbezpieczeństwa, która odbyła się w ramach EKF, w trakcie której poruszono najistotniejsze zagadnienia z zakresu aktualnych ryzyk operacyjnych dla podmiotów rynku finansowego oraz kwestie regulacji dot. obszaru ICT.
Krzysztof Dąbrowski przedstawił perspektywę nadzoru finansowego, który nie tylko ocenia sytuację poszczególnych podmiotów, ale ma również na względzie stabilność całego rynku finansowego. Nakreślił szeroki kontekst, w którym warto postrzegać aktualne i przyszłe zagrożenia wynikające z wykorzystania technologii cyfrowych przez przestępców oraz państwa autorytarne.
Dyrektor Zarządzający Pionem Bezpieczeństwa wskazał, że wykładniczy rozwój nowych technologii dostarcza nowych narzędzi nie tylko do działalności przestępczej skierowanej przeciwko klientom oraz instytucjom finansowym, ale zwiększa również potencjał paraliżowania całych państw poprzez destabilizację rynku finansowego. Łatwość kreowania i multiplikacji treści, w tym w serwisach społecznościowych, którą oferują chatboty wykorzystujące sztuczną inteligencję, zwiększa potencjał do przeprowadzania kampanii dezinformacyjnych. Jednym z celów takich działań może być np. wywoływanie paniki wśród klientów banków posiadających depozyty lub manipulowanie kursem akcji poprzez masową publikację negatywnych informacji. Krzysztof Dąbrowski omówił także sposoby budowania odporności sektora finansowego wobec takich wyzwań i przedstawił realne działania UKNF podejmowane w obliczu elementów wojny hybrydowej, w której wschodni adwersarze aktywnie próbowali wykorzystać sektor bankowy do osłabienia Polski – państwa wspomagającego obywateli Ukrainy w krytycznym czasie.