Uczestnictwo UKNF w roli beneficjenta projektów pomocowych - Komisja Nadzoru Finansowego

Projekty pomocowe

Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego i administracyjnego UKNF w celu sprostania nowym zadaniom nadzorczym wynikającym z wdrożenia prawa UE.

Data aktualizacji:

Nazwa projektu

Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego i administracyjnego UKNF w celu sprostania nowym zadaniom nadzorczym wynikającym z wdrożenia prawa UE.

Zakres wsparcia:

Blok działań wspierających kompetencje Urzędu Komisji Nadzoru Finansowanego, zrealizowanych w okresie 2018-2019 w ramach zatwierdzonej dla UKNF pomocy technicznej ze środków unijnego Programu Wspierania Reform Strukturalnych (PWRS), zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej w ramach pierwszego naboru wniosków.

Przedmiotem wsparcia było wzmocnienie potencjału instytucjonalnego i administracyjnego UKNF w celu sprostania nowym zadaniom nadzorczym wynikającym z wdrożenia prawa UE poprzez przeprowadzenie cyklu trzech bloków specjalistycznych działań szkoleniowo-doradczych dla pracowników Urzędu w zakresie nowych regulacji unijnych w obszarze sprawozdawczości finansowej, ochrony konsumentów oraz postępowań naprawczych wobec banków.

Powyższe specjalistyczne działania szkoleniowo-doradcze zostały przeprowadzone przez ekspertów zakontraktowanych przez służby Komisji Europejskiej i miały na celu wymianę najlepszych doświadczeń, wiedzy eksperckiej i praktyk nadzorczych dla wzmocnienia kwalifikacji zawodowych pracowników polskiego nadzoru. 

W okresie od grudnia 2018 do kwietnia 2019 w ramach pierwszych dwóch bloków zostało przeprowadzonych 5 warsztatów szkoleniowo-doradczych przez ekspertów wyłonionych przez Komisję Europejską:

  • W ramach bloku szkoleń z problematyki ochrony konsumentów zostały przeprowadzone warsztaty szkoleniowe z zakresu ochrony konsumenta dotyczące dyrektywy sprawie dystrybucji ubezpieczeń, w których uczestniczyło 38 przedstawicieli departamentów nadzorczych UKNF oraz specjalistyczne szkolenie dotyczące detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych, z którego skorzystało 35 pracowników polskiego organu nadzoru.
  • W ramach bloku szkoleń z problematyki sprawozdawczości finansowej został przeprowadzony cykl trzech powiązanych tematycznie warsztatów szkoleniowych (w obszarze specyficznych zagadnień w zakresie MSSF 9 Instrumenty finansowe i MSSF 13 Wycena wartości godziwej; konsolidacji ostrożnościowej i rachunkowej oraz badania jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych). W powyższych warsztatach udział wzięło 109 pracowników UKNF.

W zakresie trzeciego bloku dotyczącego postępowań naprawczych wobec banków w  listopadzie 2019 r. w ramach misji eksperckiej TAIEX-SRSP zostały przeprowadzone  specjalistyczne konsultacje eksperckie z warsztatami z wymianą najlepszych praktyk i międzynarodowych doświadczeń.

Powyższy warsztat doradczo-szkoleniowy został zorganizowany przez służby Komisji Europejskiej ds. PWRS we współpracy z TAIEX z udziałem ekspertów Europejskiego Banku Centralnego, Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji, niemieckiej instytucji nadzoru, Banku Centralnego Włoch i hiszpańskiej instytucji odpowiedzialnej za restrukturyzację. W spotkaniach uczestniczyło 41 przedstawicieli departamentów UKNF jak również 10 przedstawicieli Ministerstwa Finansów i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Zakres zrealizowanego wsparcia eksperckiego był zgodny z założeniami wnioskowanej pomocy technicznej i dalszymi uzgodnieniami między UKNF (beneficjentem pomocy) oraz służbami Komisji Europejskiej. Wszystkie trzy bloki szkoleniowo-doradcze zostały pomyślnie zrealizowane, wspierając kompetencje UKNF i przyczyniając się do podniesienia kwalifikacji zawodowych pod kątem realizowanych zadań nadzorczych.

Projekt został sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach pierwszej rundy Programu Wspierania Reform Strukturalnych.

Kontakt:                                                                                               
Joanna Lipowczan
e-mail: joanna.lipowczan@knf.gov.pl